Ranná socializace

 

Vývoj mozku štěněte není ukončen porodem, pokračuje několik týdnů po porodu. Proto je důležité, aby štěně vyrůstalo v prostředí, které vývoj podpoří. 

Zhruba od třetího týdne nastává ranná socilaizace štěňat. Od chvíle kdy štěně začne normálně vidět a slyšet otevírá se mu svět. Je přirozeně zvědavé a v tomto věku neví co je to strach. (Strachové rakce přicházejí až v pozdějším věku, asi v 5.týdnu, v 8. se pak přidává nedůvěřivost/podezíravost)  Jakmile štěně vnímá okolní svět mělo by poznat co nejvíce vjemů a vytvořit si vazbu na člověka a osvojit si komunikaci s ním i s jedinci svého druhu. Jedině tak se z něj v budoucnu může stát skutečně sebevědomý pes. Jako chovatel si to moc dobře uvědomuji. Štěňátka nebudou vyrůstat někde stranou v garáži či v kotci, jak se bohužel mnohdy děje. Budou stále s námi. V prvních třech týdnech jim postačí plocha porodnice a běžné zvuky domácnosti jako je televize, mixér a tak dále. Jak se z malých nemotorných uzlíčků stanou malí pejsci, bude je čekat objevování mnoha nových věcí.

Štěňátka jsme naplánovali na ideální letní dobu, kterou strávíme ve Vrchlabí. Celé prázdniny totiž vedu ve Vrchlabí sportovní tábory (dovolené) pro psy a jejich páníčky, už šestým rokem se na osmi turnusech prostřídá mnoho pejskařů a jejich psů. Takže malí psíci poznají lidi všech věků, od batolat po důchodce. Později se budou setkávat i s dalšími psy. Oplotíme štěňátkům velký venkovní výběh, ve kterém jim postavíme i psí hřiště, kde se malí Serapioni nejen vyřádí, ale nenásilně si tak  přiviknou i na situace, které je v budoucím životě čekají. Poznají tak trávu, písek, vodu, stromy a šum jejich větví ve větru, nejrůznější zvuky od zpěvu ptáků, po startování auta, naučí se prolézat tunelem, chodit po houpající se plošině, přecházet po nizoučké lávce. Mimo jejich výběh si pak budou zvykat na obojek a vodítko, jízdu autem, procházku v lese. Budou se pod vedením své psí mámy i nás učit komunikaci se psi i s lidmi. Takže než se malí dobrmánci dostanou do rukou nových majitelů budou důkladně připravováni na život :-) Pokud budete v socializaci nadále sami pokračovat, vyroste ze štěňátka pohodový, sebevědomý pes.

 

 

Pozor vyvarujte se koupi štěněte od neseriózních chovatelů!

Pokud chovatel zanedbá fázy ranné socializace, štěňatům se nevěnuje, má je zavřené někde stranou v kotci, ve sklepě či v garáži, stranou od běžného reižimu domácnosti a rodinných příslušníků. Pouze je chodí krmit a neumožní jim, psychicky se plně rozvinout, už nikdy tuto fázy nedoženou. Proto dobře vybírejte chovatele štěňat, ať už se jedná o jakékoliv plemeno. Pokud navštívíte tak zvanou množírnu, tedy rádoby chovatelskou stanici, kde se psi množí ne z lásky k plemeni, ale pro peníze. Místo, kde psi žijí zavřeni v kenelkách a klecích či kotcích a nikdo se jim nevěnuje. Mnohdy mají majitelé hned několikero vrhů různě starých štěňat, i různých plemen naráz. Zatněte zuby, odolejte pokušení zachránit alespoň jednoho pejska z takových podmínek a vemte nohy na ramena. Vězte, že na místo toho drobečka, kterého by jste koupí zachránili jen přibudou dva další a kolotoč se nikdy nezastaví. A vy si místo radostného zdravého, čilého štěněte přinesete domů hromádku neštěstí, na které se najednou valí doposud neznámý, velký svět. Handicap chybějící ranné socializace a podlomené zdraví si pak štěně ponese po celý svůj život.